اکستاسی ماده اعتیاد آور قوی که جوانان و افراد با ویژگی افسرده خویی را نشانه گرفت

 

مقدمه

در حالیکه  مبارزه جهانی علیه مواد مخدر افزایش یافته ودولت ها و سازمانهای غیر انتفاعی هر روز حلقه این مبارزه را تنگ تر می کنند,سوداگران مرگ با بهره گیری از علوم وتغییرات مختلف در شکل وشیوه عرضه مواد , جهان را با مخاطرات جدی روبروساخته اند.جدیدترین تحرک باند های ساخت وعرضه مواد تهیه وتولید اشکال جدیدی از مواد محرک بسیار قوی است که می توانداستفاده کننده را با مرگ مواجه سازد.اکستاسی یکی از نمونه های شاخته شده این مواد می باشد.

 

 

اکستاسی

این ماده مخدر روان گردان بسیار خطرناک یکی از مشتقات آمفتامین بوده  ونام شیمیایی آن متیلین دی اکسی - مت آمفتامین(MDMA)است.واژهاکستاسی در فرهنگ نامه ها به معنی وجد ,نشاط واز خودبیخودشدگی است ولی نام های خیابانی زیادیازجمله بمب شادی ,داروی عشق,شابو,فراری,میتسوبیــــــشی هاگ,سوپرمن,استار,رد,جت,دکتر هافمن و......دارد.اکستاسی معمولاً  به شکل  قرص های رنگی است که روی این قرصها شکلهایی مانند قلب ضربدر,پروانه, ستاره وحروف لاتین نوشته شده است و در بسته بندی هایی به شکل های کارتونی میکی موس وپوکمان ارائه می شود.

اکستاسی معمولا"در مجالس رقص وپارتی های شبانه مختلف مصرف می شود به این مجالس اکس پارتی یا ریو می گویند.هم اکنون یکی از علت های مهم بروز وشیوع بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت در بسیاری از کشور ها شرکت در همین مجالس ومصرف اکس است.

 

آثار وعوارض مصرف

اکستاسی 30تا40 دقیقه (اگر معده خالی باشد 15 تا 20 دقیقه ) پس از مصرف به مغز می رسد و اثرات  آن بین 4 تا6ساعت ادامه دارد.اکستاسی بر شناخت( تفکر),خلق و حافظه اثر می گذارد و    می تواند باعث اضطراب وتوهم گردد. در بعضی از موارد فرد مصرف کننده دچار بیماری های غیر قابل برگشت می شودو حتی آثار مخرب آن تا 7 سال پس ازیک بار  مصرف در اسکن های انجام شده مغز مشاهده  شده است. گزارش هایی نیز در مورد اقدام به خود کشی وخود زنی پس از مصرف اکستاسی ارائه شده است.

 

عوارض جسمانی وروانی مصرف اکستاسی

 

. بی قراری,رفتار آشفته وپریشان

. افزایش دمای بدن

.گرفتگی فک وعضلات

. خشک شدن دهان وتشنگی

از میان عوارض یاد شده,افزایش دمای بدن باعث آثار مرگ بار می گردد, چون از یک سو باعث افزایش فشار خون  ,   بی نظمی در ضربان قلب,کاهش نمک ونارسایی کلیه می شود واز سوی دیگر اگر حرارت بدن بیش از اندازه افزایش یابد آسیب جدی به مغز می رسد و  می تواند موجب مرگ فرد شود. ولی مهمترین عارضه اکستاسی اختلال دائم در تفکر وتصمیم گیری صحیح  می باشد.

 

عوارض ونشانه های مصرف طولانی مدت اکستاسی

1-نداشتن هدف در زندگی و پوچ گرایی

2- رفتار پرخاشگرانه وبی پروا

3-قفل شدن فک ها و سائیده شدن دندان ها به هم

4-خیره شدن به یک نقطه

5-بی علاقگی به مسائل روزمره، تحصیل  ورزش و...

 

آیا اکستاسی اعتیاد آور است ؟   بلی

مصرف این دارو ها مانند سایر مواد مخدر,فرد را تحریک به مصرف دوباره می کندو پس از یکی دو بار مصرف دارو ,مقدار زیادتری لازم است تا فرد ارضاء شود.از آنجائیکه اعتیاد به دو شکل جسمانی و روانی مطرح می شود,مصرف اکستاسی بیشتر وابستگی روانی فرد را به دنبال خواهد داشت.

 

 

شیوه تشخیص

برای تشخیص از آزمایش ادرار وموی سر استفاده می شود.

/ 0 نظر / 9 بازدید